Nowa galeria Muzeum Etnograficzne przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i Kujawskiej we Włocławku została dodana do albumu fotograficznego
Wycieczka uczniów klasy III a i III b do Muzeum Etnograficznego przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i Kujawskiej we Włocławku
W dniu 22 września uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego przy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Po drodze zajrzeli do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, której budowę rozpoczęto już w 1340 roku. Potem udali się do Muzeum Etnograficznego usytuowanego w zabytkowym spichrzu z I poł. XIX wieku.
Edukacja regionalna jest integralnym i obowiązkowym elementem kształcenia ogólnego, realizowana w ramach poszczególnych zajęć edukacyjnych. W muzeum obejrzeli ekspozycje, które prezentują m.in. wyposażenie kujawskiego i dobrzyńskiego wnętrza mieszkalnego, kostiumy i rekwizyty zapustnych przebierańców oraz wystawy poświęcone dawnym rzemiosłom: garncarstwu, kowalstwu, kołodziejstwu, bednarstwu i plecionkarstwu, a także ekspozycję dotyczącą rolnictwa, hodowli zwierząt, rybołówstwa. Zachwycili się kolekcją zabytkowej rzeźby ludowej i hafciarstwa oraz naczyń z fajansu.
Ciekawym punktem pobytu w muzeum były warsztaty.
Uczniowie klasy III a wzięli udział w warsztatach ,,W Maciejowej izbie”. Obejrzeli aranżację dawnych izb, wyglądu dawnej chałupy wiejskiej, dowiedzieli się z ilu pomieszczeń składała się chałupa, jakie meble i sprzęty były charakterystycznym wyposażeniem wnętrz kujawskich i dobrzyńskich. Miłą niespodzianką dla dzieci było samodzielnie wykonanie skrzyni z tektury i przyozdobienie jej wg dawnej sztuki ludowej.
Uczniowie klasy III b wzięli udział w warsztatach ,,Nie święci garnki lepią”. Poznali garncarstwo- rzemiosło charakterystyczne dla przełomu XIX i XX w. Dowiedzieli się, skąd garncarz wydobywał materiał i jakie narzędzia wykorzystywał w swojej pracy, gdzie i w jakiej temperaturze wypalał naczynia a także do czego były one używane. Niebywałą atrakcją było dla dzieci samodzielne ulepienie naczynia z gliny.
Wycieczka do muzeum przybliżyła uczniom kulturę ludową Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Wychowawczynie: Małgorzata Grzankowska i Bernadeta Szlągiewicz