• Ciekawe lekcje przyrody
          • Ciekawe lekcje przyrody

          • Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego

              Skały, choć najczęściej wyglądają niepozornie, to niemal zawsze mają za sobą miliony lat dziejów, a także niesamowitą historię związaną z ich powstaniem. Są skarbnicą wiedzy.  Dzisiaj na zajęciach poznaliśmy rodzaje skał oraz to,  że mogą być czarne, bezbarwne, zabarwione lub wielobarwne, z połyskiem i matowe. Podczas zajęć  uczennice Justyna Dąbal i Roksana Chojnicka opowiedziały nam o swoich zainteresowaniach skałami oraz zaprezentowały nam swoje  kolekcje. Ponadto dziewczyny zapoznały nas z  właściwościami kamieni , symboliką, zastosowaniem w lecznictwie i astrologii  oraz to,  że niektóre z nich pełnią funkcje magicznego amuletu  i  jak sprawdzić czy kamień jest prawdziwy.  Przekazały nam wiele ciekawych informacji,  za co im dziękujemy. Wszystkim zaś, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat skał , polecamy książkę pt. ,, Minerały i Skały, Jak Znaleźć i Rozpoznać” autor  Paweł  Wolniewicz.

            Tamara Kotarska

        • Spotkanie Międzynarodowe Projektu  Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach
          • Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach

          • Spotkanie Międzynarodowe Projektu  Erasmus +

            „STEMING TOGETHER”

            w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach

             

            W dniach 25-29 kwietnia 2023 r. odbyło się  międzynarodowe  spotkanie delegacji szkół partnerskich projektu ,,STEMingtogether”  realizowanego  w ramach projektu Erasmus +.  Uczestniczyły w nim delegacje szkół partnerskich z Irlandii, Węgier, Cypru, Rumunii i Finlandii. 

            W środę zagraniczni goście z grupą  Erasmus+ z naszej szkoły poznawali uroki Bydgoszczy. Rejs statkiem ,,Słonecznik” przez Brdę pozwolił poznać  miasto od strony Wyspy Młyńskiej. W czasie wycieczki z przewodnikiem zwiedzali najstarszą część Bydgoszczy - Stare Miasto,  najciekawsze zabytki architektury, w tym gotycką Farę, a takżem.in.   pomnik założyciela miasta króla Kazimierza Wielkiego.  Atrakcją spaceru po Starym Rynku była postać PanaTwardowskiego, która  zaszczyciła nas swoim ukłonem. W nawiązaniu do naszego projektu  ,,STEMingtogether”  promującego  naukę, technologię,  chemię, fizykę, biologię, informatykę, inżynierię i matematykę (STEM) poprzez eksperymentowanie zaproponowaliśmy zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiegooraz udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zagraniczni goście poznali historię i znaczenie wodociągów oraz  technologiczny związek z inżynierią wodociągową i kanalizacyjną. Uczestnicy mogli zapoznać się z eksponatami  i akcesoriami związanymi z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz procesem produkcji mydła,  jego właściwościami chemicznymi i fizycznymi. W programie pobytu w muzeum był  własnoręczny wyrób  mydełka.

            Kolejnego dnia zaprosiliśmy gości do naszej szkoły.  Swoją obecnością zaszczycili nas p. Aneta Jędrzejewska- członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego, p. Andrzej Szychulski – Wójt Gminy Lipno, p. Kazimierz Mątowski  zastępca Wójta Gminy Lipno, p. Andrzej Gralak – wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura we Włocławku oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Zaproszeni goście oraz rodzice mieli okazję obejrzeć zajęcia otwarte z wykorzystaniem atrakcyjnych metod nauczania oraz nowoczesnego wyposażenia szkoły. Pokaz  rozpoczęła prezentacja metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a następnie powitanie przez dzieci przedszkolne z grupy 0a. Nauczyciele zaprezentowali m.in. działania uczniów w zakresie  programowania i robotyki, programu Scratch, doświadczeń z użyciem wirtualnego laboratorium chemicznego „Empiriusz” oraz narzędzi zakupionych w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia muzyczne z wykorzystaniem tub i dzwonków oraz wystawy prac  uczniowskich wykonanych w ramach przedmiotowych projektów edukacyjnych.

            Kolejnym punktem programu dnia była uroczysta akademia podsumowująca projekt  Mój Region – Kujawy i Ziemia Dobrzyńska, na którym Dyrektor Jolanta Kruszyńska wręczyła gościom statuetki w podziękowaniu za współpracę w realizacji programu Erasmus +. Szczególne słowa wdzięczności za życzliwość i pomoc w organizacji wizyty  skierowane były dla Pani Marszałek oraz Pana Wójta. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała program artystyczny prezentujący różnorodne regiony Polski, a przede wszystkim dziedzictwo kulturowe naszej „małej ojczyzny”.

            Po wizycie w naszej szkole goście wzięli udział wspólnie z naszymi uczniami w  warsztatach w KPCEN we Włocławku. Dziękujemy Pani Dyrektor Grażynie Troszyńskiej, Wicedyrektor Małgorzacie Wdowczyk oraz Pracownikom za bardzo ciekawe zajęcia.

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy  wizytą w Urzędzie Marszałkowskim, w którym powitała nas Pani Aneta Jędrzejewska Członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Nasza grupa miała okazję wysłuchać prelekcji „Szlakiem Kopernikowskim” zaprezentowanej przez przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu w związku z obchodzonym ROKIEM KOPERNIKOWSKIM. Goście  zwiedzili również Dom Mikołaja Kopernika oraz obejrzeli seans astronomiczny w Planetarium.

            Kilkudniowy pobyt  europejskiej delegacji w regionie kujawsko – pomorskim dostarczył naszym gościom  wielu niezapomnianych wrażeń.

             

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Nowa galeria Święto Konstytucji 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego

            28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem piosenek. Dopełnieniem akademii był taniec ludowy - kujawiak w wykonaniu uczniów klasy II a.

            Akademię przygotowały: J. Czaplińska, B. Witkowska i M. Łęcka.