• Spotkanie z policjantami
          • Spotkanie z policjantami

          • Nowa galeria Spotkanie z policjantami została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 7 marca 2024 roku w naszej szkole gościli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lipnie w osobach: Agnieszka Romańska- specjalista z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi; młodszy aspirant Adrian Michalski oraz aspirant sztabowy Cezary Jaromirski. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas IV-V, w drugim brali udział starsze dzieci z klas VI-VIII. Tematem spotkań z uczniami było podniesienie świadomości zagrożeń czyhających w Internecie oraz utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci w relacjach rówieśniczych.. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie odpowiedzialności karnej nieletnich oraz ich rodzin w sytuacji podejmowania przez młodzież czynów zabronionych w środowisku szkolnym i rodzinnym. Uczniowie zostali uświadomieni, jakie są ich prawa, jeżeli padli ofiarą przemocy i agresji, a także poznali konsekwencje podejmowania czynów zabronionych w Internecie.

            Szkoła nasza chlubi się wysokim poziomem bezpieczeństwa, które dzięki spotkaniom z ekspertami wzrosło.

             

        • Tydzień Wiedzy o Mózgu
          • Tydzień Wiedzy o Mózgu

          • Nowa galeria Tydzień Wiedzy o Mózgu została dodana do albumu fotograficznego

            Jak dbać o swój mózg? 
            Mózg jest z nami codziennie, w każdej godzinie, minucie, sekundzie... I cały czas pracuje, bez wytchnienia. Z okazji „Tygodnia Wiedzy o Mózgu” uczniowie klasy IIIb dowiedzieli się, że komórki mózgowe potrzebują dwa razy więcej energii niż inne komórki w naszym ciele. Skąd ją wziąć? Między innymi z właściwej diety. To, co jemy, ma istotny wpływ na pracę naszego mózgu. Odpowiednio dobrana żywność działa na mózg jak lekarstwo, ma wpływ na jego wydajność, szybkość zapamiętywania i uczenia się, na koncentrację. Trzecioklasiści poznali najbardziej wartościowe produkty, samodzielnie przygotowali bardzo zdrowe i smakowite kanapki. Dowiedzieli się także, że dla lepszego funkcjonowania tego narządu równie ważny jest ruch, właściwe nawodnienie, sen i odpoczynek. Zatem dbajmy o swój mózg, aby być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem.

             

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Nowa galeria MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO została dodana do albumu fotograficznego

            Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach

            Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy.

               28 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej

            w Radomicach uczciliśmy święto związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

            Nasze potyczki z polszczyzną odbywały się w dwóch etapach, a ich głównym celem było: kształtowanie świadomości językowej uczniów, popularyzacja wiedzy na temat języka ojczystego oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na poprawne posługiwanie się polszczyzną.

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 roku w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego). Data ta ma nie tylko upamiętnić przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najskuteczniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

            W naszej szkole uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z nauczycielami języka polskiego: panią Małgorzatą Falkowską i panią Joanną Lewandowską przystąpili do potyczek z polszczyzną.

            Najpierw wszyscy podejmowali zmagania językowe podczas przechodzenia przez różne stacje zadaniowe „Słowa mają moc”, rozwiązując zadania dotyczące frazeologii, archaizmów, neologizmów, ortografii, interpunkcji i gramatyki.

            Następnie uczniowie  włączyli się do gry, która toczyła się w najsłynniejszym polskim dworku szlacheckim – w Soplicowie. Tam w kolejnych komnatach zagadek podejmowali się rozwikłania wielu supełków językowych i rozwiązania zadań związanych z literaturą polską: lekturami szkolnymi, rodzajami i gatunkami literackimi oraz pojęciami i zwrotami z zakresu polskiej literatury pięknej.

            Potyczki z polszczyzną odbywały  się w ramach zajęć z wychowawcą, lekcji języka polskiego oraz kółka polonistycznego. Uczniowie entuzjastycznie podeszli do zadań, chętnie włączyli się w kreatywne gry i zabawy i w ten sposób uświadomili sobie, że język ojczysty to nasza wizytówka, należy go rozwijać, szanować i posługiwać się nim w należyty sposób.

            A niechaj  narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

                                                                    Mikołaj Rej

             

        • Wycieczka Koła fotograficznego
          • Wycieczka Koła fotograficznego

          • Nowa galeria Wycieczka Koła fotograficznego została dodana do albumu fotograficznego

            22 lutego uczestnicy Koła fotograficznego wyruszyli do Włocławka. Głównym celem wycieczki było spotkanie z zawodowym fotografem panem J. Rutkowskim. To człowiek z ogromną pasją i miłością do fotografii. Podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami i przeżyciami podczas wykonywania i obrabiania zdjęć. Pokazał swój zbiór aparatów fotograficznych z różnych czasów oraz zdjęcia wykonane różnorodnymi technikami. Uczniowie mieli możliwość obserwować pana Rutkowskiego przy pracy. To było ciekawe i pouczające spotkanie. Młodzież zwiedziła również wystawy fotograficzne znajdujące się w Browarze B. oraz w Galerii Sztuki Współczesnej. Uczniowie podziwiali prace autorstwa Adama Adamskiego pt. „Spektrum”, Horyzonty – prace z kolekcji Centrum Kultury „Browar B.” oraz „Obraz Borów niedopełniony”  Zygmunta Prondzyńskiego. Była również chwilka na to, by spróbować swoich sił w fotografii architektury. To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

             Anna Kujawska

            Opiekun Koła fotograficznego