Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER”
Ciekawe lekcje przyrody
Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego
19Skały, choć najczęściej wyglądają niepozornie, to niemal zawsze mają za sobą miliony lat dziejów, a także niesamowitą historię związaną z ich powstaniem. Są skarbnicą wiedzy. Dzisiaj na zajęciach poznaliśmy rodzaje skał oraz to, że mogą być czarne, bezbarwne, zabarwione lub wielobarwne, z połyskiem i matowe. Podczas zajęć uczennice Justyna Dąbal i Roksana Chojnicka opowiedziały nam o swoich zainteresowaniach skałami oraz zaprezentowały nam swoje kolekcje. Ponadto dziewczyny zapoznały nas z właściwościami kamieni , symboliką, zastosowaniem w lecznictwie i astrologii oraz to, że niektóre z nich pełnią funkcje magicznego amuletu i jak sprawdzić czy kamień jest prawdziwy. Przekazały nam wiele ciekawych informacji, za co im dziękujemy. Wszystkim zaś, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat skał , polecamy książkę pt. ,, Minerały i Skały, Jak Znaleźć i Rozpoznać” autor Paweł Wolniewicz.
Tamara Kotarska
Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach
Nowa galeria Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach została dodana do albumu fotograficznego
162Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus +
„STEMING TOGETHER”
w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach
Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach
Nowa galeria Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus + „STEMING TOGETHER” w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach została dodana do albumu fotograficznego
43Spotkanie Międzynarodowe Projektu Erasmus +
„STEMING TOGETHER”
w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Radomicach
W dniach 25-29 kwietnia 2023 r. odbyło się międzynarodowe spotkanie delegacji szkół partnerskich projektu ,,STEMingtogether” realizowanego w ramach projektu Erasmus +. Uczestniczyły w nim delegacje szkół partnerskich z Irlandii, Węgier, Cypru, Rumunii i Finlandii.
W środę zagraniczni goście z grupą Erasmus+ z naszej szkoły poznawali uroki Bydgoszczy. Rejs statkiem ,,Słonecznik” przez Brdę pozwolił poznać miasto od strony Wyspy Młyńskiej. W czasie wycieczki z przewodnikiem zwiedzali najstarszą część Bydgoszczy - Stare Miasto, najciekawsze zabytki architektury, w tym gotycką Farę, a takżem.in. pomnik założyciela miasta króla Kazimierza Wielkiego. Atrakcją spaceru po Starym Rynku była postać PanaTwardowskiego, która zaszczyciła nas swoim ukłonem. W nawiązaniu do naszego projektu ,,STEMingtogether” promującego naukę, technologię, chemię, fizykę, biologię, informatykę, inżynierię i matematykę (STEM) poprzez eksperymentowanie zaproponowaliśmy zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiegooraz udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zagraniczni goście poznali historię i znaczenie wodociągów oraz technologiczny związek z inżynierią wodociągową i kanalizacyjną. Uczestnicy mogli zapoznać się z eksponatami i akcesoriami związanymi z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz procesem produkcji mydła, jego właściwościami chemicznymi i fizycznymi. W programie pobytu w muzeum był własnoręczny wyrób mydełka.
Kolejnego dnia zaprosiliśmy gości do naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Aneta Jędrzejewska- członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego, p. Andrzej Szychulski – Wójt Gminy Lipno, p. Kazimierz Mątowski zastępca Wójta Gminy Lipno, p. Andrzej Gralak – wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura we Włocławku oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Zaproszeni goście oraz rodzice mieli okazję obejrzeć zajęcia otwarte z wykorzystaniem atrakcyjnych metod nauczania oraz nowoczesnego wyposażenia szkoły. Pokaz rozpoczęła prezentacja metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a następnie powitanie przez dzieci przedszkolne z grupy 0a. Nauczyciele zaprezentowali m.in. działania uczniów w zakresie programowania i robotyki, programu Scratch, doświadczeń z użyciem wirtualnego laboratorium chemicznego „Empiriusz” oraz narzędzi zakupionych w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia muzyczne z wykorzystaniem tub i dzwonków oraz wystawy prac uczniowskich wykonanych w ramach przedmiotowych projektów edukacyjnych.
Kolejnym punktem programu dnia była uroczysta akademia podsumowująca projekt Mój Region – Kujawy i Ziemia Dobrzyńska, na którym Dyrektor Jolanta Kruszyńska wręczyła gościom statuetki w podziękowaniu za współpracę w realizacji programu Erasmus +. Szczególne słowa wdzięczności za życzliwość i pomoc w organizacji wizyty skierowane były dla Pani Marszałek oraz Pana Wójta. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała program artystyczny prezentujący różnorodne regiony Polski, a przede wszystkim dziedzictwo kulturowe naszej „małej ojczyzny”.
Po wizycie w naszej szkole goście wzięli udział wspólnie z naszymi uczniami w warsztatach w KPCEN we Włocławku. Dziękujemy Pani Dyrektor Grażynie Troszyńskiej, Wicedyrektor Małgorzacie Wdowczyk oraz Pracownikom za bardzo ciekawe zajęcia.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy wizytą w Urzędzie Marszałkowskim, w którym powitała nas Pani Aneta Jędrzejewska Członek Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Nasza grupa miała okazję wysłuchać prelekcji „Szlakiem Kopernikowskim” zaprezentowanej przez przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu w związku z obchodzonym ROKIEM KOPERNIKOWSKIM. Goście zwiedzili również Dom Mikołaja Kopernika oraz obejrzeli seans astronomiczny w Planetarium.
Kilkudniowy pobyt europejskiej delegacji w regionie kujawsko – pomorskim dostarczył naszym gościom wielu niezapomnianych wrażeń.
Święto Konstytucji 3 Maja
Nowa galeria Święto Konstytucji 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego
1528 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem piosenek. Dopełnieniem akademii był taniec ludowy - kujawiak w wykonaniu uczniów klasy II a.
Akademię przygotowały: J. Czaplińska, B. Witkowska i M. Łęcka.
Pokaz broni strzeleckiej
Nowa galeria Pokaz broni strzeleckiej została dodana do albumu fotograficznego
3W związku ze zmianami w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w dniu 21.04.2023 r. w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach odbyły się pokazy broni strzeleckiej.
Prezesi Lipnowskiego Klubu Strzeleckiego „Vis” Pan Jacek Sadziński i Pan Edward Krzemieniecki zapoznali uczniów z rodzajami broni, ich budową oraz z zasadami bezpiecznego posługiwania się nią. Zaprezentowali również prawidłową postawę strzelecką oraz sposoby zgrywania przyrządów celowniczych. Ponadto przeprowadzili praktyczne ćwiczenia z uczniami klas ósmych m.in. rozkładanie i składanie broni.
Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Drugie Życie Śmieci
Nowa galeria Drugie Życie Śmieci została dodana do albumu fotograficznego
21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Dyblinie odbyło się rozstrzygnięcie III Konkursu Ekologicznego pod hasłem "Drugie Życie Śmieci", zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Na Tropie" oraz #WFOŚiGW w Toruniu. Z wielką radością informujemy, iż uczennica klasy III b Mirella Dudzińska zajęła II miejsce w kategorii dzieci od 7 do 9 roku życia, których zadaniem było wykonanie znaczka pocztowego pod hasłem "Segreguj i daj drugie życie śmieciom". GRATULUJEMY!
Wielka akcja - segregacja
Nowa galeria Wielka akcja - segregacja została dodana do albumu fotograficznego
919 kwietnia naszą szkołę odwiedzili pracownicy PUK w Lipnie, podczas której przeprowadzili prelekcję pod tytułem: "Wielka akcja - segregacja". Jej celem było uświadomienie dzieciom, dlaczego tak ważne jest odpowiednie postępowanie z odpadami oraz prawidłowa segregacja. Istotne jest, by od najmłodszych lat kształtować wśród dzieci prawidłowe postawy ekologiczne i społeczne. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał kolorowe zakładki.
Ciekawe lekcje przyrody
Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego
16Dzisiaj poznaliśmy zasady postępowania w przypadku zagrożenia. Gdy przebywamy w domu czy na dworze, może zdarzyć się sytuacja zagrażająca naszemu zdrowiu i życiu. Pogoda potrafi zaskakiwać. Nie dziwią już nas upały rodem z Afryki czy wichury prawie takie, jak w słynnej Alei Tornad w środkowej części USA. Poznając różne zjawiska atmosferyczne, przeprowadziliśmy doświadczenia, na podstawie których obserwowaliśmy m.in. tornado, zobaczyliśmy w jaki sposób deszcz przebija się przez chmury oraz burzę w słoiku, z niecierpliwością wypatrywaliśmy tęczy, wiedząc że według celtyckiej legendy na jej końcu znajduje się garnek pełen złota.
Tamara Kotarska
Kino Szkoła
Nowa galeria Kino Szkoła została dodana do albumu fotograficznego
We wtorek 18 kwietnia uczniowie klas V i VI wraz z opiekunami – panią Małgorzatą Falkowską, panią Pauliną Pyszorską i panią Joanną Lewandowską - uczestniczyli w kolejnym spotkaniu filmowym w ramach realizacji Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła. Gościliśmy w pięknie odnowionym budynku lipnowskiego kina „Nawojka”. Film „Za duży na bajki”, poruszający tematykę dotyczącą radzenia sobie z różnymi życiowymi trudnościami, dostarczył wszystkim widzom wielu wzruszeń oraz nauczył, że każdemu życiowemu problemowi należy odważnie stawiać czoła... Jak zawsze projekcję filmu poprzedziła bardzo ciekawa prelekcja pani Moniki Głowackiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia w ramach KinoSzkoły.
J. Lewandowska
III EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY „Drugie życie śmieci”
Nowa galeria III EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY „Drugie życie śmieci” została dodana do albumu fotograficznego
III EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY „Drugie życie śmieci”.
Uczniowie ZS w Radomicach wykonali prace na III konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej. Skierowany do uczniów z terenu Powiatu Lipnowskiego. Hasło konkursu brzmiało „Drugie życie śmieci”.
Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe - dla dzieci młodszych i starszych. Z naszej szkoły uczniowie klas młodszych wykonali plakaty w formie znaczka pocztowego pt. „Segreguj i daj drugie życie śmieciom”, a uczniowie klas starszych wykonali prace ,,Wesołe Śmieciarki” z odpadów metodą up-cyclingu. W konkursie brali udział uczniowie klasy III b; Magdalena Ćwiklińska, Mirella Dudzińska, Martyna Kowalska oraz uczniowie klas starszych; Kacper Kowalski, Miłosz Zieliński, Milena Zielińska i Michał Gabryszewski.
Wszystkim uczniom życzymy powodzenia.
Ciekawe lekcje przyrody
Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego
18Życie roślin i zwierząt w środowisku wodnym zawsze nas zaciekawia i fascynuje. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania związane z życiem ryb, a szczególnie na poznanie lepiej świata wodnego na zajęciach mówiliśmy nie tylko o tych , które żyją w jeziorach, rzekach , morzach czy oceanach, ale też o tych hodowanych w domowych akwariach. Zwróciliśmy uwagę na różne kolory, kształty i wielkość rybek. Wzbogacając wiedzę na temat podwodnego życia- pokusiliśmy się o wykonanie własnego akwarium. Czyż nie są piękne?
Zelektryzowani
Nowa galeria Zelektryzowani została dodana do albumu fotograficznego
273 kwietnia nasi starsi i młodsi uczniowie uczestniczyli w pokazie o nazwie „Zelektryzowani”. Mieli okazję zobaczyć niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne oraz zaobserwować ciekawe zjawiska fizyczne. Ciekawym elementem była możliwość aktywnego uczestnictwa uczniów w pokazach. Mogli między innymi bezpośrednio zaobserwować zjawiska wybuchowego spalania wodoru, wrzenia ciekłego azotu, zmianę wysokości dźwięku za pomocą helu. Takie spotkanie przybliżyło uczniom tajniki chemii i fizyki w bardzo atrakcyjny, zrozumiały sposób. Pokazy były bardzo efektowne i podobały się wszystkim uczestnikom.
Rekolekcje 2023
Nowa galeria Rekolekcje 2023 została dodana do albumu fotograficznego
67„W KRZYŻU MIŁOŚCI NAUKA”- pod takim hasłem nasza szkoła uczestniczyła w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych pod przewodnictwem Proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie, księdza prałata Mirosława Korytowskiego. Każdy dzień przynosił nowe emocje i doświadczenia.
W pierwszym dniu rekolekcji dzieci z klas 0-III oraz pięciolatki spotkały się na nauce rekolekcyjnej z księdzem Marcinem. W tym czasie uczniowie klas IV - VIII korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. W następnym punkcie ksiądz diakon Wojciech wygłosił naukę rekolekcyjną dla klas IV-VIII, po czym wszyscy uczniowie z wychowawcami, nauczycielami i Dyrekcją uczestniczyli we Mszy Świętej, którą celebrował ksiądz Krzysztof. Chór szkolny przygotowany przez panią Mirosławę Kownacką i panią Jolantę Celmer uświetnił liturgię Mszy Świętej.
W drugim dniu rekolekcji klasy IV-VIII wraz z nauczycielami i Dyrekcją naszej szkoły uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez panią Jolantę Celmer. Drodze Krzyżowej przewodniczył ksiądz proboszcz Mirosław Korytowski. Przedstawiciele poszczególnych klas podejmowali niesienie krzyża oraz czytali rozważania do kolejnych stacji Drogi Krzyżowej. Oprawę muzyczną przygotowała pani Mirosława Kownacka.
Młodsi uczniowie w tym dniu uczestniczyli w Misterium Męki Pańskiej przygotowanej w głównej mierze przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem pani Jolanty Miedzińskiej i pani Jolanty Celmer.
Składamy serdeczne podziękowania Księżom parafii Wniebowzięcia NMP, Księdzu diakonowi oraz wszystkim, którzy pomogli przeżyć społeczności naszej szkoły ten piękny czas!
Jolanta Celmer
Kangur Matematyczny 2023
Nowa galeria Kangur Matematyczny 2023 została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 16 marca 2023 roku odbyła się już XXXII edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny, w której uczestniczyło 29 uczniów naszej szkoły. Dzieci rozwiązywały zadania sprawdzające umiejętności matematyczne i logiczne myślenie, rywalizując w kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały pani Katarzyna Bejger i pani Bernadeta Szlągiewicz. Wyniki konkursu będą ogłoszone w maju.
Ciekawe lekcje przyrody
Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego
11Grzyby są mieszkańcami naszej planety od setek milionów lat. Do tej pory odkryto już ponad 120 tysięcy gatunków grzybów. Każdy z nas widział i wie, jak wygląda muchomor czerwony, borowik czy kurka. Jednak czy wszystkie grzyby mają kapelusze? Czy grzyby spotkamy tylko w lesie? Jaką rolę pełnią grzyby w przyrodzie i w życiu człowieka? Czy potrafimy odróżnić grzyby jadalne od trujących? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy na zajęciach. Przygotowaliśmy także prace przedstawiające grzyby jadalne i bardzo podobne do nich grzyby trujące . Podczas prezentacji prac staraliśmy się zapamiętać nazwy grzybów oraz jak najdokładniej wskazać podobieństwa i różnice, wierząc, że w przyszłości to może uchronić nas przed zbieraniem grzybów trujących.
Tamara Kotarska
Pierwszy Dzień Wiosny
Nowa galeria Pierwszy Dzień Wiosny została dodana do albumu fotograficznego
53Z okazji obchodów pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs wiedzy "Jeden z dziesięciu". Uczniowie mieli również możliwość zabawy polegającej na rozwiązywaniu rebusów pod nazwą "Tulipanobranie". Wszystkie klasy naszej szkoły zaangażowane były w wykonanie swojej własnej Marzanny. Uczniowie klas I-VIII przeszli barwnym korowodem ulicami Radomic. Klasy młodsze przebrały się za Panią Wiosnę. W radosnych nastrojach pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
Stypendia Wójta Gminy Lipno
Nowa galeria Stypendia Wójta Gminy Lipno została dodana do albumu fotograficznego
1Uczniowie Zespołu Szkół w Radomicach w gronie wyróżnionych Stypendium Wójta Gminy Lipno
Po raz kolejny w ramach lokalnego programu wspierania edukacji przyznane zostały Stypendia Wójta Gminy Lipno. W gronie wyróżnionych znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół im. M.Konopnickiej w Radomicach, którzy w I półroczu roku szkolnego 2022/2023 uzyskali wysokie wyniki w nauce, osiągnęli sukcesy w konkursach wiedzy oraz konkursach artystycznych:
Nadia Kuropatwa- klasa VI
Zuzanna Pipczyńska – klasa VI
Antonina Sikorska- klasa V
Robert Zbytniewski – klasa VI
Dyrektor Jolanta Kruszyńska , wręczając decyzje Wójta Gminy Lipno w sprawie przyznania stypendium, złożyła uczniom gratulacje i życzyła kolejnych osiągnięć.
Eksperymenty STEM z okazji Dnia Świętego Patryka w Szkole Podstawowej w Radomicach.
Nowa galeria Eksperymenty STEM z okazji Dnia Świętego Patryka w Szkole Podstawowej w Radomicach. została dodana do albumu fotograficznego
27W Dniu 17 marca w Szkole Podstawowej w Radomicach wychowawcy klas 0-III przenieśli dzieci w zaczarowany świat Irlandii. Tego dnia dominował w szkole kolor zielony.
Obchody rozpoczęły się krótkim apelem informacyjnym o irlandzkim święcie z udziałem Pań Dyrektor.
W nawiązaniu do projektu Erasmus + ,,STEMing together” uczniowie przeprowadzili ciekawe doświadczenie z wykorzystaniem wodorowęglanu sodu, zielonego kwasu octowego, oleju i balonika. Po odpowiednim wymieszaniu składników dzieci obserwowały ,,wybuchową” reakcję składników. STEM jest to nauczanie przez doświadczenie, poznawanie świata w praktyce poprzez wszystkie zmysły.
Następnie uczniowie tropili zielone ślady skrzata docierając do zielonej koperty z listem od Leprechauna, w którym otrzymali polecenie odszukania ukrytego garnca złota.
Dzieci przystąpiły do szukania skarbu w różnych miejscach szkoły wykonując przy tym różne zadania, m.in. układanie domina, odpowiadanie na pytania umieszczone na koniczynkach, rozwiązywanie krzyżówki, plątaninki czy też odkodowanie wiadomości.
Po wielu gorączkowych poszukiwaniach odnalazły ,,garniec wypełniony złotymi monetami”.
Na zajęciach dzieci wykonywały karty pracy i oglądały film edukacyjny o irlandzkim święcie.
W organizacji z dużym zaangażowaniem pomagały dziewczęta z kółka Erasmus + z klasy IVa.
Był to dzień pełen wrażeń, emocji i radości. Miłym akcentem dnia był słodki poczęstunek i napój w kolorach zieleni.
Małgorzata Grzankowska
Ciekawe lekcje przyrody
Nowa galeria Ciekawe lekcje przyrody została dodana do albumu fotograficznego
12Hobby to czynność, działanie, któremu poświęcamy czas wolny, robimy to dla własnej przyjemności. Jest to nasza pasja, o której potrafimy ciekawie opowiedzieć. Dzisiaj na zajęciach przyrody, uczennice Justyna Dąbal i Lena Szymborska opowiedziały nam o swoich zainteresowaniach związanych z kosmosem. Nie było to przypadkowe, gdyż od 1 marca miłośnicy nocnego nieba mogli podziwiać niezwykłe zjawisko astronomiczne - koniunkcję Jowisza i Wenus. Dwa jasne punkty znalazły się niedaleko siebie, tworząc niecodzienny widok. Dziewczyny podzieliły się z nami swoją wiedzą o Wszechświecie. Zaprezentowały przygotowane przez siebie obserwacje nieba. Były to fascynujące opowieści, po których wiele informacji o Wszechświecie zostanie nam w głowach. Dziękujemy. A wszystkim ciekawym Wszechświata, polecamy książki "Dalej niż niebo” autor - Dara Ó Briain, "Atlas Gwiazd” i "Atlas Nieba” autor - Przemysław Rudź.
Tamara Kotarska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie